YALITIM KORUYUCU MEMBRANLARDA İLK VE TEK

Onduline Avrasya’nın inşaat sektörüne kazandırdığı ve şimdiye kadar 2 metre eninde olan Fondaline 400 yalıtım koruyucu membranı, 3 metre eninde de üretilerek kullanıcıların hizmetine sunuldu. Bu yeni ürün, Türkiye’de 3 metre eninde üretilebilen ilk ve tek yalıtım koruyucu membran özelliğini taşıyor.

Yüksek yoğunluklu polietilenden üretilen ve yer altı suları ile toprak basıncının neden olduğu hasarlara karşı su yalıtım sistemlerini koruyan Fondaline 400, yarı konik kabartmalı esnek dokusuyla üzerine gelen tüm darbe etkilerini yutarak, yapı çukuru doldurulurken oluşabilecek hasarları da önleyen bir ürün. Onduline Avrasya’nın daha önce 2 metrelik ene sahip rulolar halinde kullanıcıların hizmetine sunduğu bu ürün, artık 3 metre eninde de üretilmeye başlandı.

fondaline_2

3 metre eninde üretilen Fondaline 400′ün kullanıcıya getirdiği avantaj ise şöyle; 2 metrelik ene kıyasla 3 metre enindeki rulolar, yine 10 cm’lik binilerle uygulanıyor ve ürün maliyetinden % 1,67, işçilik maliyetinde ise % 4,20 tasarruf sağlayarak yaklaşık % 6′lık bir maliyet avantajı getiriyor. Aynı zamanda Fondaline 400, 1200 ila 1600 adet/m² kabarcık sayısıyla topraktan gelen yanal yükleri daha homojen dağıtarak su yalıtımını da koruyor.

Toprak altında kalan duvarların ve temellerin korunması, bodrum duvarlarındaki ve zeminlerindeki nem hasarlarının içten onarımı ile zemin betonlarının topraktan gelen neme karşı korunmasında etkili bir ürün olan Fondaline 400, Türk Standarları Enstitüsü tarafından bitümlü membranlar için geliştirilmiş olan TS 11758-2 uygulama şartnamesinin toprak altı su yalıtım detaylarında “drenaj sağlayıcı, koruyucu katman” olarak öneriliyor.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr